Get Adobe Flash player

Pomysł powstania szkoły zrodził się w głowie księdza Aleksandra Makulskiego prawie pięć lat temu, w 2007 roku.

Ksiądz pamiętał czasy kiedy polskie dzieci chodziły do polskiej szkoły w Preston.
Było to prawie 30 lat temu.

Pewnego popołudnia, przy herbatce, wspomniał
o tym pomyśle nam tj. Iwonie Czerwiec i Janinie Maj. Jako mamy dzieci w wieku szkolnym bardzo chciałyśmy takiej szkoły. Ksiądz miał już więc dwie osoby chętne do realizacji tego zamierzenia.

Ks. Aleksander pomógł nam skontaktować się
z o. Tomem, który w porozumieniu z radą parafialną pozwolił na użytkowanie plebanii przy kościele
św. Ignacego. J. Maj nawiązała kontakt z Macierzą Polską w Londynie prosząc o materiały i program dla Polskich Szkół. Sprawami formalnymi zajmowała się właśnie ona.

Obie pojechałyśmy również do Polskiej Szkoły
w Blackburn. Tam od pani Żanety i jej grona dostałyśmy wiele wskazówek na temat sposobu prowadzenia szkoły.

W Blackburn spotkałyśmy panią Renatę Green. Była wówczas jedna z wielu mam, które przywoziły swoje dzieci do tamtejszej szkoły. Pani Renata również zaproponowała swoją pomoc w organizowaniu szkoły.

Plebania, w której miała mieć swoją siedzibę szkoła, była w wielkiej części niezamieszkana od wielu lat. Obie z panią Janiną
i swoimi mężami poświęciliśmy wiele godzin, aby te pomieszczenia mogły przypominać klasy szkolne.

Pierwsze ławki i tablicę kupowałyśmy za pieniądze pożyczone od ks. Aleksandra. I udało się. Z lekkim opóźnieniem,
w październiku 2007 roku szkoła ruszyła.
Ogromną radość sprawiło nam, że tak dużo dzieci było chętnych do nauki.

Iwona Czerwiec