Get Adobe Flash player

Informacje Szkolne listopad 2018

 

nagłowek1

                                                                                                           

 

                                                                                          3 listopada 2018

Szanowni Państwo!
1. Witamy w pierwszej, w tym roku szkolnym, gazetce - wiadomościach.

Jest to gazetka, która pojawia się nieregularnie, w zależności od ważnych wydarzeń, którymi chcemy się z Wami podzielić.
Zazwyczaj na drugi dzień od rozdania, gazetka pojawia się również na naszej stronie internetowej (
www.szkolapreston.co.uk).

2. Przypominamy:

Kalendarz szkolny – niezbędny i aktualny – a w nim: soboty pracujące i wolne od zajęć, uroczystości i akademie szkolne, kółka pozalekcyjne. Uaktualniony kalendarz również zamieszczony jest na naszej stronie internetowej.

Galeria szkolna – a w niej aż roi się od zdjęć uczniów, rodziców i personelu szkoły, z różnych uroczystości. Zapraszamy do odwiedzania…

Dzień w naszej szkole rozpoczynamy o godzinie 9:10 religią tylko dla poszczególnych grup wiekowych, określonych w szkolnym kalendarzu. 

Zajęcia lekcyjne rozpoczynamy o godzinie 9.45. Przerwa śródlekcyjna – w zależności od grupy wiekowej – odbywa się w godzinach od 11:15 do 11:40. Lekcje trwają do 13:00
Po zajęciach lekcyjnych organizowane są godzinne, nieodpłatne kółka zainteresowań: taneczne, plastyczne, sportowe - judo, oraz tańca ludowego.

Ważne ! – ze względu na nieprzewidziane okoliczności, czasami zdarza się nam odwołać któreś z kółek. Prosimy więc, abyście Państwo zwracali uwagę na informacje przyklejone do drzwi wejściowych budynku głównego, lub też zasięgali informacji w sekretariacie.
Przypominamy, że przy naszej szkole działa Biblioteka, która czynna jest tuż po lekcjach, od godziny 13:00 do ostatniego czytelnika - ZAPRASZAMY.

Pyszne, świeże pączki z dżemem i serem sprzedawane są podczas przerwy. Cena £1. Ze względu na fakt, iż ilość wypieków jest ograniczona, musicie Państwo zapisać dziecko na listę (w sekretariacie), aby dziecko takie ciastko mogło kupić w każdą sobotę.

 

3. Pasowanie Pierwszoklasistów, które 13 października rewelacyjnie przygotowali uczniowie klasy 4 pod kierunkiem wychowawczyni, pani Marii Utwald-Stempki sprawiło, że 34 dzieci klas pierwszych stało się stuprocentowymi uczniami naszej szkoły. Nie było to takie proste, gdyż każdy uczeń zdać musiał test na wiedzę, a także wypić napój mądrości i odwagi. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie
oraz mianowanie na ucznia, przez panią dyrektor. Od razu było też widać, z jaką powagą uczniowie traktują swoje święto. Pierwszaki otrzymały rożki ze słodyczami, które przygotowała Przewodnicząca Zarządu Szkoły pani Iwona Kumor oraz Przewodnicząca Rady Rodziców pani Małgorzata Kłosowska. Słodycze, ze specjalną zniżką, pochodziły ze sklepu Kraków. DZIĘKUJEMY! Chcielibyśmy w wyjątkowy sposób podziękować również wszystkim rodzicom uczniów klas pierwszych za liczne przybycie i pomoc w nauczeniu swoich pociech wierszy
i piosenek, a także za piękne, galowe stroje, które zawsze podkreślają ważność uroczystości. Pierwszakom raz jeszcze GRATULUJEMY
i życzymy wielu sukcesów w nauce, a ich nauczycielkom oraz wolontariuszom – wytrwałości i siły.
Zdjęcia z uroczystości – www.szkolapreston.co.uk

 

4. W tym samym dniu obchodziliśmy również Święto Edukacji Narodowej. Jeszcze raz bardzo dziękujemy wszystkim Rodzicom i Uczniom
za pamięć: kwiaty, własnoręcznie wykonane przez dzieci laurki, piękne życzenia i ciepłe słowa – są dla nas naprawdę miłą niespodzianką, która utwierdza nas w przekonaniu, że warto dawać z siebie wszystko, aby móc przekazywać wiedzę innym…

 

5. Wizyta na Cmentarzu w Preston i Chorley – z prawdziwą dumą z naszych najstarszych uczniów, odbieramy podziękowania mile zaskoczonych Polaków, którzy zastali groby swoich Bliskich przystrojone w biało-czerwone flagi i znicze. 20 października najstarsi uczniowie, pod opieką swoich nauczycieli, odwiedzili prestoński cmentarz, by na grobach Polaków - zapalić znicze. Cieszymy się, widząc że młodzież chętnie podejmuje tematy związane z pamięcią o tych, którzy swoje życie poświęcili w walce o Ojczyznę, co jest bardzo istotne, zważywszy na fakt budowania poczucia tożsamości oraz kreowania sposobu wyrażenia miłości do swojego kraju, żyjąc za granicą. Nauczyciele byli pod wrażeniem tego, w jaki sposób uczniowie potrafili okazać szacunek w tym szczególnym miejscu, co świadczy o tym, że uczenie dobrych manier i zasad kulturalnego zachowania się w poszczególnych miejscach jest priorytetem w każdym polskim domu. Za zniżkę na znicze serdeczne dzięki Szefostwu sklepu SunMarket i Kraków.

 

6. Za tydzień, 10 listopada, obchodzimy Święto Odzyskania Niepodległości Narodowej. Ze względu na przypadającą jego setną rocznicę, chcemy świętować je w szczególny sposób:
- 10 listopada (sobota), w naszej szkole, odbędzie się akademia, w której wystąpią wybrani z różnych klas uczniowie (otrzymali już oni specjalne listy z informacją dla rodziców). Akademia rozpocznie się o godzinie 12:30 i potrwa do 13:00. Dzieci proszone są o ubranie się na galowo. Na akademię zaproszeni są rodzice tylko tych dzieci, które występują w akademii.

- 11 listopada (niedziela), Kościół St. Maria Goretti; godz. 12:00 – msza; około godz. 13:00 – uroczysty obiad w Klubie Parafialnym, a także akademia przygotowana przez naszych uczniów i występ Krakowiaka. Miejsca w Klubie Parafialnym są ograniczone. Rodzice występujących dzieci będą mieli zarezerwowane miejsca. Jeżeli chcielibyście Państwo wziąć udział w obiedzie i zobaczyć program artystyczny, proszę
o dokonanie rezerwacji u Księdza Pawła. 

Prócz uczestnictwa Parafian, będziemy mieli przyjemność gościć Przedstawicieli Koła Weteranów z Preston oraz panią Konsul Agatę Kozłowską z Konsulatu Generalnego RP w Manchesterze. ZAPRASZAMY

 

7. Podręczniki – jezeli wciąż brakuje uczniom niezbędnych podręczników, prosimy zgłosić to do sekretariatu szkolnego lub wychowawcy klasy.

 

8. Zdjęcia klasowe, wykonane przez fotografa pana Artura Giersa, są już do odebrania w sekretariacie. Jeżeli ktoś chciałby jeszcze zamówić zdjęcie, proszę zgłosić się do sekretariatu. Cena zdjęcia klasowego w ramce - £3.50. Informujemy, iż istnieje możliwość wykonania sesji rodzinnej, o charakterze świątecznym. Pan Artur przyjedzie do naszej szkoły w sobotę, 1 grudnia. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w bożonarodzeniowej sesji, proszone są o zgłoszenie swojego udziału w sekretariacie szkolnym. Ilość miejsc ograniczona!

 

9. Ostatnie egzemplarze (!!!) Kalendarza na 2019 rok do kupienia w sekretariacie. Cena £3

 

10. Ruszamy ze sprzedażą pieknych choinkowych gwiazdek wykonanych na szkle przez wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych nr 4
w Sosnowcu. Tam też trafiła część zebranych przez nas w ubiegłym roku szkolnym pieniędzy na cele charytatywne. Zachęcamy do zakupu. Gwiazdka z kokardką kosztuje jedyne
£2.

 

11. Szkolna Wigilia i Mikołaj – podczas zebrania z rodzicami, we wrześniu, zadeklarowaliście Państwo chęć pomocy w przygotowaniu klasowej Wigilii oraz zakupie prezentów świątecznych. Nadszedł czas, aby wpłacać ustaloną kwotę wychowawcom klas lub wyznaczonym rodzicom. Proszę skontaktować się z wychowawcą klasy, w celu zasięgnięcia bliższych informacji oraz zadeklarowania wykonania wigilijnego smakołyku dla dzieci w poszczególnych klasach.

 

12. W październiku upłynął termin wpłaty pierwszej raty za czesne. Tym z Państwa, którzy ZAWSZE na czas dokonują opłat – bardzo dziękujemy. Pozostałych Rodziców informujemy, iż czekamy z opłatą do 10 listopada (włącznie). Dane konta: Polish Saturday School Preston, sort 30-96-85, account 03552066, jako referencje, proszę wpisać nazwisko dziecka.
W przypadku jakichkolwiek problemów związanych z płatnością za czesne, należy wystosować list do Zarządu Szkoły, z prośbą
o przesunięcie / rozłożenie terminu opłat w taki sposób, aby było to dla Państwa bardziej korzystne.
Kolejna rata za czesne – 26 stycznia 2019 (włącznie).

 

13. LOGOPEDIA - przesiewowe badania logopedyczne w toku. Badania te mają na celu wyłonienie tych uczniów, u których, ze względu na wady wymowy- wskazane byłyby zajęcia korekcyjne lub terapia logopedyczna. Badania te polegają na krótkiej indywidualnej rozmowie
z dzieckiem, podczas której logopeda sprawdza stan mowy dziecka, jej rozumienie, lateralizację, stan słuchu fonamatycznego, zasób słownictwa oraz bada jamę ustną pod kątem realizacji mowy. O zauważonych problemach zostaniecie Państwo poinformowani, a także zaproszeni na krótkie spotkanie na ten temat. Wymogiem formalnym do przeprowadzenia przesiewowego badania logopedycznego jest wypełnienie przez rodziców formularza – zgody na przeprowadzenie owych badań. Jeżeli podpisaliście Państwo zgodę w ubiegłym roku szkolnym, nie trzeba ponownie jej podpisywać.

 

14. Polonijny przegląd kolędogłoszenie:
W imieniu Polskiej Sobotniej Szkoły w Enfield oraz komitetu organizacyjnego, mamy zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału
w PIERWSZYM POLONIJNYM PRZEGLĄDZIE KOLĘD I PASTORAŁEK – LONDYN 2019.
Nasz przegląd będzie pierwszym tego typu konkursem w Wielkiej Brytanii wśród społeczności polskiej. Jest to znakomita okazja do propagowania wychowywania w duchu patriotyzmu oraz kultywowania naszych pięknych, bożonarodzeniowych tradycji.
Patronat honorowy objęła Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej, Polska Misja Katolicka, Polska Macierz Szkolna. Organizacjami nas wspierającymi są m.in. Parafia św. Krzyża w Waltham Cross oraz Poles in Need. Pozwolimy sobie Państwu przedstawić założenia naszego przedsięwzięcia. Przegląd ma charakter konkursu, zasięgiem obejmie całą Wielką Brytanię. Odbędzie się w dwóch etapach.
Pierwszy etap rozpoczyna się 15.10.2018 – podczas tego etapu, wszystkie chętne osoby
i organizacje, proszone są o wysłanie swojego zgłoszenia drogą mailowa lub poprzez kartę zgłoszeniową dostępną na stronie internetowej(
www.jesttakidzien.co.uk). 
Do zgłoszenia należy załączyć wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz nagranie w formacie mp3 lub mp4. Każda szkoła lub organizacja może wystawić dowolną ilość kandydatów. Konkurs będzie rozgrywać się w kilku kategoriach wiekowych w tym soliści, duety oraz zespoły. Do końca roku kalendarzowego będziemy czekać na Państwa zgłoszenia. Początkiem stycznia specjalnie powołana komisja artystyczna, w skład której wejdą osoby
z wykształceniem muzycznym oraz pedagogicznym, wyłoni zwycięzców pierwszego etapu.  Osoby te zostaną zaproszone do drugiego etapu konkursu, który odbędzie się 26 stycznia 2019 w Londynie. W tym dniu odbędą się przesłuchania, a jury wyłoni poszczególnych zwycięzców każdej kategorii. Laureaci wystąpią się podczas wielkiej gali, 27 stycznia 2019, w obecności m.in. Pana Ambasadora RP, dra hab. Arkadego Rzegockiego. Podczas wielkiej gali będą mieli Państwo także okazję wysłuchać koncertów Marysi Markiewicz oraz zespołu regionalnego Szczyrzycanie. Przewidujemy wysokie nagrody pieniężne lub rzeczowe. Jest  to wyjątkowe wydarzenie, na które jeszcze raz serdecznie Państwa zapraszamy.
Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie się do sekretariatu szkoły lub kontakt telefoniczny z dyrektor szkoły (07707818402).

 

15. Szukamy wolontariuszy do pracy w młodszych klasach. Jeżeli czujecie Państwo chęć do pracy z dziećmi, zapraszamy do współpracy. Informacje i kontakt – dyrektor szkoły.

 

18. Do Państwa dyspozycji (pytania, wątpliwości, porady, rozmowy, itd.) pozostaje Dyrektor Szkoły, p. Barbara Kuras – Potoniec,
która jest dostępna w godzinach 9:30 – 13:00, w sekretariacie (w soboty) lub codziennie : tel. 07707818402 (od 16:00 – 21:00).